Organik Nedir?

organik nedir
organik nedir

Kendi sağlığınızı korurken gelecek nesillere daha yaşanılabilir ve daha yeşil bir dünya bırakmak için lütfen organik ürünleri tercih edin.

Organik Nedir?

Doğal dengeyi bozmadan, çevreyi kirletmeden, doğal ürünler üretmeye ve tüketmeye yönelik amaçlar çerçevesinde gerçekleştirilen, üretim sirasında, depolama, işleme ve paketleme aşamalarının hiç birinde katki maddesi ve kimyasal ilaç kullanılmadan ve tüm bu evrelerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yetki verdiği bağımsız kontrol firmaları tarafından denetlenerek sertifikalandırılmış ürünlerdir. Organik bal ve diğer organik ürünlerin üretimlerinin tüm aşamaları bakanlık, il ve ilçe tarım müdürlükleri ve bağımsız kontrolör firmaları tarafından denetlenmektedir. Kaçkar Bal ise ETKO (Ekolojik Tarım Kontrol Organizasyonu) tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

Neden Organik Beslenmeliyiz?

Bir insanın sağlıklı olması demek o insanın sağlıklı koşullar altında çevresiyle ve kendisiyle barışık olarak yaşaması demektir. İnsanın ruhsal, fiziksel ve zihinsel sağlığı yedikleriyle dogrudan ilgilidir. Besinlerimizin sağlıklı olması da toprağın suyun ve havanın sağlıklı olmasına, ayrıca üretim ve işlenmelerin doğru yapılmasına bağlıdır. Bu sebeple içerisinde kimyasal katkı maddeleri, tarım ilaçları, kıvam arttırıcılar ve koruyucular gibi katkı maddelerinin olmadığı yetkili kurumlarca tespit edilerek organik sertifika verilen ürünlerle beslenmeliyiz.

Organik Sertifikasyon Firmaları

Türkiye’de Organik Tarım alanında faaliyet gösteren bir çok kontrol ve sertifikasyon firması vardır. T.C. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca tanınmış ve gerekli çalışma izinleri alınan firmalar ilgili bakanlık tarafından EN 45D11 yönetmeliği çerçevesinde kontrol edilmektedirler.

Organik Üretim Nasıl Denetlenir?

Organik olarak yetiştirilen ve üretilen ürünler tüm üretim periyodu boyunca kritik sayılabilecek aşamalarında kontrol edilir. Üreticiler birçok kez üretim yerlerinde denetlenirler. Bu denetimler habersiz olarak yapılır.Ürünlerin işlenip paketlendiği işletmeler de arazi denetimlerinin akabinde veya zaman belirtmeksizin kontrol edilirler. Yapılan tüm kontroller TC 22145/94 ve EC-Regulation 2092/91 standartlarına uygun olarak yapılır. Üreticiler bu standartlara uygun olarak üretim yapmak zorundadırlar. Üretim sırasında belirli aşamalarda ürünlerden numuneler alınarak tahliller yapılır. Örnekleme, ürünün tüketiciye ulaştığı son yer olan marketlerden, perakende satış noktalarından ve interaktif satış yapan kanallardan da alınarak tahlili yapılabilir. Tahliller tamamen bağımsız olan ve gerekli yeterlilikleri sağlayan laboratuvarlarda yaptırılır.

Organik Üretime Nasıl Başlanır?

Organik üretim yapmak isteyen üretici öncelikle istediği bir sertifikasyon firmasına başvurur. Gerekli anlaşmalar ve bilgilendirmeler yapıldıktan sonra üretici ve işleme üniteleri denetlenir. Denetimin ardından sertifikasyon için gerekli işlemler yapılır.

Organik sertifika
Organik sertifika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir